Перший небо-фест у Червоному
Кульмінаційним етапом презентації результатів відновлення парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва в смт. Червоне Житомирської області, яке розпочалося в серпні в рамках однойменного проекту, став Небо-фест «Доторкнутися до неба». Власне реалізація проекту стала можливою після перемоги в конкурсі «Малі міста – великі враження» за підтримки Міністерства культури України. 179 населених пунктів на теренах нашої країни змагалися за право заявити про себе та свою культурну спадщину на широкий загал. Лише 74 переможці пройшли всі етапи конкурсу та отримали фінансову підтримку на реалізацію своїх проектів.
Реалізація проекту Червоненської ОТГ відбувається у три етапи: відновлення паркової зони, проведення небо-фесту та відкриття музею.
Презентація результатів першого етапу пройшла 24 серпня та співпала із святкуванням Дня незалежності України та Дня народження громади. Попри невеликий термін на висвітлення події у засобах масової інформації, свято відвідала чимала кількість людей. Жителі та гості громади радісно сприйняли зміни у зовнішньому вигляді парку та залюбки ділилися зробленими фото у соцмережах.
21 вересня Червоненськиий парк - парк Терещенків, як його називаються місцеві (і не тільки) жителі – знову скликав до себе гостей. Цього разу на Небо-фест «Доторкнутися до неба». Фестиваль став іще однією нагодою розповісти про культурну спадщину громади та нагадати історичне минуле Червоного, адже саме цього року виповнюється 110 років з часу створення Федором Федоровичем Терещенком авіаційних майстерень, які з часом переросли у авіаційне підприємство, перше на території сучасної України. Тож тематика авіації стала лейтмотивом другого етапу.
Проведенню фестивалю передувала масштабна підготовка, як з організації дійства – пошук учасників, підписання договорів, оренда обладнання, замовлення брендованої продукції та матеріалів для майстер-класів тощо, - так і з благоустрою майбутніх локацій – парку, території біля маєтку Терещенків, майбутнього музею та злітної смуги. Загалом, роботи вистачило всім бажаючим, а таких було чимало, за що організатори фестивалю щиро вдячні тим, хто взяв активну участь у підготовці до проведення заходів.
Першою з локацій фестивалю запрацював маєток Терещенків, який прийняв на пленер юних художників з Андрушівської районної школи мистецтв. Юні митці, в присутності своїх батьків та усіх бажаючих спостерігати за процесом створення майбутніх шедеврів, зробили перші штрихи будівель маєтку з натури з тим, щоб потім, повернувшись додому, закінчити свої роботи та подарувати декілька з них на зберігання в Червоненський музей. Варто зазначити, що приміщення для музею вже готове і чекає на розміщення експозицій та відкриття 25 жовтня, а поки що його кімнати люб’язно прийняли в себе персональні виставки двох місцевих художників – Казієми Гольф та Леоніда Добро.
Майже одночасно з пленером на іншій локації, яка мала назву «Доторкнутися о до неба» розпочалися польоти, які здійснювали пілоти авіаклубу «Авіатик». Багато хто з гостей фестивалю у цей день вперше отримали змогу відірватись від землі. За декілька днів до події відбувся основний розіграш безкоштовних польотів серед мешканців та уродженців громади, а в день фесту було розіграно ще десять польотів для усіх бажаючих, хто приїхав на фестиваль. Знаковим було те, що допоміг розіграти квитки на фестивалі Нікола Терещенко, син Мішеля та Олени Терещенків, якому лише у жовтні виповниться 1 рік. Слід зауважити, що знайомство з родиною Терещенків було окремим заходом у програмі фестивалю. Присутні мали змогу купити книгу пана Мішеля «Перший олігарх» з автографом автора та особисто поспілкуватися з нащадком славного роду.
Окремо слід зазначити, що чималу увагу організатори приділили відтворенню духу епохи Терещенків, залучивши до участі виконавців класичної музики. Так, у напівзруйнованому театрі, що в приміщенні палацу, гості могли насолодитися прекрасним баритоном Миколи Нагірняка, викладача Житомирського музичного училища ім. В.С. Косенка під акомпанемент соліста обласної філармонії ім. Ріхтера Бориса Талько, а у дворі палацу – послухати мелодії у виконанні молодого саксофоніста, студента Житомирського коледжу культури і мистецтв ім. Івана Огієнка. Ці музичні родзинки стали етапами екскурсійної програми, яку проводили для бажаючих екскурсоводи-волонтери, одягнені у одяг початку ХХ століття. Доповнювали класичний блок «живі скульптури», з якими всі охочі могли сфотографуватися на згадку про фестиваль. Крім того, дуже гармонійно себе почувала на території маєтку і зелена фотозона від «Корнеліс» у поєднанні з кованими лавками.
Оглянути околиці парку можна було не тільки здійснивши пішу прогулянку, але й проїхавшись у кареті разом з костюмованими акторами, які зображали Федора Федоровича Терещенка та його дружину Беатрису, а також отримати від них солодкий подарунок.
Поціновувачів класичної музики особливо вразив виступ академічної хорової капели «Орея» Житомирської обласної філармонії ім. Ріхтера під керівництвом Олександра Вацека, яка зібрала слухачів у ще одному історичному місці Червоного – церкві Св. Миколая, кам’яну будівлю якої звели на місці дерев’яної у 1870 році. Найкращий хор світу за версією 2018 року був вражений акустикою храму та залюбки порадував усіх бажаючих своїм без перебільшення божественним співом.
Не обійшов увагою фестиваль і своїх юних гостей. Для них було проведено майстер-класи із складання дерев’яних та паперових літачків, запускання повітряних зміїв та літачків з електричними міні-двигунами, аквагрим, пальчикові розмальовки, бульбашкове шоу тощо. А прихильники активного відпочинку могли спробувати свої сили у сап-бордингу – веслуванні на спеціальних дошках - та міні-гольфі.
Завершенням фестивальної програми став концерт за участі молодіжного гурту “Escape” та народної артистки України Ірини Шинкарук, чиє коріння тісно пов'язано з Червоненською громадою, адже тут провів свої шкільні роки її батько, український поет, прозаїк, композитор, бард-виконавець, професор Житомирського державного університету ім. Івана Франка, Володимир Федорович Шинкарук. Навіть дрібний дощ не став на заваді тим, хто знає і шанує творчість видатних земляків.
Насамкінець «запалив» публіку мегапопулярний Дзідзьо. Ще й зараз точаться суперечки, хто то був - справжній Дзідзьо чи вправний актор, який навіть тебр голосу має, як у відомої зірки, адже працював він на сцені наживо.
Юлія Степанчук, начальник відділу економічного розвитку, інвестицій та інформації
Червоненської селищної ради.