Профіль Червоненської селищної територіальної громади
Червоненська селищна територіальна громада
Бердичівський район
Житомирська область
Червоненська громада
Червоненська громада - край, де історія цукроваріння та авіабудування переплітається з багатою спадщиною хліборобства. Громада відома унікальною історичною пам’яткою - першою в Україні авіамайстернею та льотним полем. Серце цієї громади - її люди: розумні, працьовиті, горді за свої родючі землі та історичну спадщину. Ці жителі не тільки бережуть унікальні куточки своєї історії, а й працюють над тим, щоб їх громада розвивалася і процвітала.
Блок 1: Загальна статистична інформація про громаду
Червоненська селищна територіальна громада розташована на території Бердичівського району, Житомирської області.
Загальна площа території: 157,9 кв.км
Населення: 5321
Чоловіків: 2539
Жінок: 2782
Дітей: 978
Пенсіонерів: 1322
Внутрішньо переміщених осіб: 42
До складу громади входить 1 селище та 6 сіл, з адміністративним центром у селищі Червоне.
49.95419035928144, 28.86104852658074
Палац Грохольських-Терещенків/Джерело
Блок 2: Історія
Червоненська селищна територіальна громада утворена у 2015 році.
Селище Червоне цікаве своєю історією, має привабливі історико-культурні об’єкти, зокрема неоготичний палац Грохольських-Терещенків, і багато архітектурних перлин навколо.
Перша згадка про населений пункт Червоне з’являється у 1624 р. Його засновником був Ян Остафій Тишкевич, який є представником шляхетної українсько-литовської родини. Також відомо, що через цей населений пункт проходили гужові дороги і водний шлях Пустоха-Гуйва-Тетерів, що й стало передумовою створення населеного пункту для проведення ярмарків, а їх там проводилось близько восьми на рік.
Щодо походження назви “Червоне” є декілька версій. Одна із них говорить, що колись на це поселення нападали монголо-татарські орди, і там пролилося багато людської крові, через те мандрівники здалеку бачили, що все поселення було в крові, тобто мало червоний колір. Інша ж легенда говорить, що назва пішла від базарів, на яких продавалося багато красивих речей, і тому поселення почали називати Червоним саме через ярмарки. Третій варіант походження: там добувалась червона глина, якою люди підмазували свої хати. І завдяки червоному оздобленню будиночків та великим копальням глини (пізніше на їх місці буде створена цегельня) приїжджі люди й місцеві почали називати населений пункт Червоним.
Палац на території громади збудував граф Адольф Норберт Еразм Грохольський у 1851 році. Там розміщена велика кількість залів, їдальні з дерев’яними інкрустованими підлогами, мармурові каміни, різні картини з колекції Францішека Ксаверія Грохольського та колекції його сина Яна Непомуцена Грохольського. Картини і мармурові скульптури привезли в Червоне з Італії.
Палац Грохольських. Зображення кінця ХІХ ст./Джерело
Адольф Грохольський не володів палацом довго, адже помер у 1863 р. Його дружина Ванда Радзивілл-Грохольська продала споруду із усім начинням та землями цукрозаводчикам Терещенкам.
Палац Грохольських-Терещенків
Терещенки, після того як купили володіння у Червоному з невеличкою цукроварнею, побудували цукровий завод, а трішки пізніше забудували гуральню (спиртовий завод). Ці об’єкти давали їм прибуток.
У 2000 році в палаці облаштували жіночий монастир.
Хрест, що поставив монастир біля палацу/Джерело
Відомим фактом є те, що на території комплексу палацу у 1909 р. були авіабудівні майстерні, які з часом переросли в авіабудівний завод. Червоненська громада наразі активно працює над створенням своєї символіки, включаючи герб та прапор. Одним з потенційних варіантів для герба розглядається силует Неоготичного палацу Грохольських-Терещенків. Цей палац має велике історичне значення для громади або відображає її культурну спадщину.
Паперові макети перших літаків/Джерело
Музейна кімната історії Цукрового заводу селища Червоне
Парк «Червонський», пам’ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення
Блок 3: Економіка та добробут
Економічний розвиток має сильну сільськогосподарську основу, що спирається на родючі землі та сприятливі умови для вирощування різноманітних сільськогосподарських культур. У громаді зареєстровані понад 30 суб'єктів господарювання, які активно працюють у сферах рослинництва та тваринництва, включаючи 21 фермерське господарство та сільськогосподарський обслуговуючий кооператив у селі Забара. Головними напрямами є вирощування зернових, таких як пшениця, ячмінь, овес, кукурудза, а також олійних культур, включаючи соняшник та ріпак. Особливу увагу приділяється свинарству, що є ключовим напрямом тваринництва в громаді.
Серед найбільших сільськогосподарських підприємств, є:
- підприємство «Світанок» - займається вирощуванням зернових, олійних культур, працює ще з 2000 року.
- Товариство «Кусто Агро Фармінг», засноване у 2005 р. займається вирощуванням зернових та олійних культур. Основні культури: пшениця, жито, ріпак, соняшник, кукурудза, соя.
- Підприємство «Імпак» - новаторська сільськогосподарська компанія, займається вирощуванням овочів і баштанних культур, коренеплодів і бульбоплодів. З 1992 року працює в аграрному секторі.
- Підприємство «Жовківчанка» – основний вид діяльності: розведення свиней. Підприємство придбало свинокомплекс в одному із сіл громади. На даний час проводять реконструкцію приміщень та будують цех з виробництва кормів для тваринництва, складські приміщення.
Товариство «Червонский цукровик» - збудований відомим цукрозаводчиком Терещенком у 1902 - 1904 рр. Підприємство має сезоне виробництво, виробнича потужність становить 3,3 тис. тонн на добу. Щорічно підприємство успішно продовжує розвивати свої виробничі потужності.
Цукровий завод
Система освіти громади є достатньо розвиненою та розгалуженою. У громаді функціонують 3 заклади загальної середньої освіти.
Червоненський ліцей
У громаді функціонує 6 закладів дошкільної освіти комунальної форми власності.
Заклад дошкільної освіти «Калинка»
Медичне обслуговування громади здійснюють лікувально - профілактичні заклади, а саме: комунальне некомерційне підприємство «Амбулаторія загальної практики – сімейної медицини», 4 фельдшерсько-акушерських пункти та 2 фельдшерські пункти.
Комунальне некомерційне підприємство «Амбулаторія загальної практики – сімейної медицини»
Робота закладів культури спрямована на збереження і розвиток національної культури, популяризацію провідних жанрів мистецтва. У громаді діє 6 клубів та 5 бібліотек, є аматорські колективи – зразковий аматорський колектив «Веретенце» та народний аматорський колектив «Дожниця».
Зразковий аматорський фольклорний ансамбль «Веретенце»
Народний аматорський вокальний ансамбль «Дожниця»
У сфері соціального захисту населення діє комунальна установа «Центр надання соціальних послуг». Там надають соціальні послуги громадянам похилого віку, особам з інвалідністю, сім’ям, дітям, молоді, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги за місцем проживання.
Громада приділяє значну увагу розвитку фізичної культури та спорту. На території громади функціонує 10 спортивних споруд
Спортивний гурток
Тренажерна кімната
Блок 4: Громада та війна
З початку повномасштабної військової агресії Російської Федерації проти України на території громади пошкоджені близько 70 об'єктів.
Пошкоджений ліцей, дошкільний заклад освіти та клубний заклад відновили.
На даний час в громаді стабільно працюють всі заклади соціальної сфери (в т.ч. школи, дитячі садочки, лікарня, соціальні служби), культурні заклади та приватний бізнес.
Громада всебічно допомагає військовим: придбали засоби комплектування для дронів. Працівники установ селищної ради зібрали кошти та закупили 2 системи радіоелектронної боротьби. Зібрали та відправили понад 9 тонн матеріальної допомоги (зокрема помпи для відкачування води) жителям Херсонської області, які постраждали внаслідок руйнування Каховської гідроелектростанції.
Також Червоненська громада зіткнулася з питаннями прийому та розміщення внутрішньо переміщених осіб. Протягом цих років зареєстрували близько 1,5 тис. внутрішніх переселенців. Важливо відзначити, що потужною підтримкою стали волонтерські організації. Фактично, завдяки спільним зусиллям органу місцевого самоврядування, окремих громадян, організацій та волонтерів, внутрішньо переміщені особи забезпечувались речами першої необхідності та, за потреби, житлом.
![]() |
![]() |
Допомога військовим
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Допомога внутрішнім переселенцям
Блок 5: Люди громади
Голова громади - Юрій Ящук ще з 2010 року.
Юрій Ящук
За ініціативи та підтримки керівництва Червоненська громада активно долучається до реалізації проєктів у всіх сферах економіки. Партнерами проєктів громади є, як міжнародні організації так і державні фонди.
У 2008 році коли стартувала І фаза Програми розвитку ООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» Андрушівський район подав заявку та став учасником проекту. Згодом відібрали 5 сільських рад, серед них Червоненська селищна рада.
Протягом 2008-2010 років громада впровадила мікропроект «Поточний ремонт водогінної мережі». Побудували водогінну мережу протяжністю 820 метрів. У Забарській сільській раді, яка в 2015 році увійшла до складу Червоненської громади, впровадили проект по реконструкції вуличного освітлення.
Згодом провели реконструкцію вуличного освітлення в с. Глинівці. Це стало можливим за співпраці з Програмою Розвитку ООН в Україні та Уряду Королівства Нідерландів.
Реконструкція вуличного освітлення
За кошти грантової підтримки Програми Розвитку ООН в Україні та Уряду Королівства Нідерландів реалізували проект «Соціалізація жінки матері дитини з обмеженими можливостями». В рамках проекту облаштували дитячий майданчик.
Дитячий майданчик
Створили мистецько-правовий медіапростір у приміщенні колишньої бібліотеки.
Мистецько-правовий медіапростір
Також, за підтримки Програми Розвитку ООН в Україні та Уряду Королівства Нідерландів реалізували проєкт з облаштування танцювальної кімнати.
Танцювальна кімната
Провели капітальний ремонт частини приміщення селищної ради з подальшим переоснащенням під центр надання адміністративних послуг. Допомогу в реконструкції інтер’єру приміщення, а також в оснащенні центру меблями та сучасною технікою зі спеціалізованим програмним забезпеченням, громаді надала Програма “U-LEAD з Європою”.
Центр надання адміністративних послуг
Провели реконструкцію Червоненської школи та закладу дошкільної освіти за енергозберігаючими технологіями.
Червоненська школа
Заклад дошкільної освіти
У результаті всеукраїнського голосування отримали першість у конкурсі «Неймовірні села України».
Переможці конкурсу
Блок 6: Стратегія розвитку
Червоненська громада затвердила Стратегію розвитку до 2027 року.
Варто зазначити, що Червоненська селищна територіальна громада — одна з громад, яка була відібрана в рамках реалізації проєкту USAID «ГОВЕРЛА» для розробки даного документу.
В Червоненській громаді, після проведених анкетувань, аналізу соціально-економічного стану Червоненської селищної територіальної громади та проблем її розвитку, SWOT-аналізу, робоча група спільно з експертом, працівниками структурних підрозділів селищної ради, представниками бізнесу та громадськості окреслила стратегічні цілі громади.
Стратегічне бачення розвитку Червоненської селищної територіальної громади буде досягнуто завдяки реалізації трьох стратегічних цілей, кожна з яких включає низку оперативних цілей та завдань:
Стратегічна ціль 1. Створення та підтримка економічного середовища в громаді, спрямованого на досягнення конкурентоспроможності.
Стратегічна ціль 2. Вдосконалення життєвих стандартів та підвищення загальної безпеки громадян.
Стратегічна ціль 3. Забезпечення сталого розвитку території громади.
Затвердження Стратегії розвитку до 2027 року
Блок 7: Джерела
https://www.auc.org.ua/uspihy/yakisni-zminy-u-zhytti-chervonenskoyi-otg-na-zhytomyrshchyni
https://chervonenska-gromada.gov.ua/istorichna-dovidka-1582283820/