Червоненська селищна територіальна громада
Бердичівський район, Житомирська область
Логотип Diia
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Андрушівське управління ГУ Держпродспоживслужби в Житомирській області повідомляє

Дата: 13.04.2022 10:16
Кількість переглядів: 660

З метою профілактичних заходів по підтриманню в належному стані нецентралізованих джерел індивідуального та громадського водопостачання та використання їх як альтернативних джерел водопостачання у критичних ситуаціях Андрушівське управління Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області надає рекомендації щодо облаштування та утримання нецентралізованих джерел  водопостачання.

Використання води для пиття є однією з найважливіших потреб людини. Але треба пам’ятати, що вода може бути одним із факторів передачі інфекційних захворювань, як холера, черевний тиф, сальмонельоз, дизентерія, паратифи, а також бруцельоз, лептоспіроз, псевдотуберкульоз, чума та туляремія. Загалом, на сьогодні відомо близько 100 хвороб, які можуть передаватися через неякісну питну воду.

Джерелом питного водопостачання в більшості населених пунктів є колодязі та каптажі.

При виборі місця влаштування колодязя слід враховувати те, що  він має бути розташований на незабрудненій та захищеній місцевості, яка знаходиться вище за течією ґрунтових вод на відстані не менше ніж 50 м від вбиралень, вигрібних ям, мережі каналізації, старих покинутих колодязів а також на проїзній частині вулиць тощо. Часто поряд з джерелами водопостачання знаходяться господарські споруди для тварин, вигреби, гнойові купи, городи, поля. Тож, в питну воду можуть потрапити різні токсичні речовини: пестициди, нітрати, нітрити, іони важких металів, сполуки фосфору і сірки.

 При влаштуванні колодязів необхідно дотримуватись таких  вимог:

–  стінки колодязів повинні бути щільні, без шпарин, здатні ізолювати колодязь від проникнення поверхневого стоку ( дощових і талих вод). Для облицювання стінок, в першу чергу, рекомендуються бетонні або залізобетонні кільця; при їх відсутності дозволяється використання кераміки, цегли, каменю, дерева.

Верх повинен бути не менше, як на 0,8 м вище поверхні землі. З метою захисту від засмічення верх необхідно закривати кришкою з металу чи дерева ( залізобетонним перекриттям з люком) та зробити дашок. Для захисту від забруднення поверхневими стоками необхідно робити “замок” із гарно замішаної та пошарово утрамбованої глини чи масного суглинку( глибиною 2 м. і шириною 1 м.) або бетонувати (асфальтувати) майданчик радіусом не менше 2 м. на основі з щебеню товщиною 15-20 см навколо криниці. Колодязі закриті зверху, обладнують вентиляційною трубою, виведеною вище поверхні землі не менше ніж на 2 м, отвір слід захистити ковпаком із сіткою.Для підйому води рекомендується застосовувати насоси (краще електрозанурювальні). Зливна труба насоса повинна мати гачок для підвішування відра. У разі неможливості застосування насосу обладнують колодязь коловоротом або “журавлем” із відром для загального користування, міцно прикріпленим. Біля колодязя слід влаштовувати лавку для відер.

Користуючись колодязем, велику увагу необхідно приділяти його захисту від забруднення і періодично ремонтувати, запобігати нагромадженню мулу, що погіршує смак і запах води, та який є сприятливим середовищем для розмноження патогенних мікроорганізмів. З цією метою його треба періодично – не рідше раз на рік очищати та цілком відкачувати воду. Після кожного ремонту або очищення рекомендовано проводити дезінфекцію споруд та води деззасобами дозволеними МОЗ України.

З метою попередження виникнення захворюваності серед користувачів криничної води – весною та восени треба проводити такі необхідні важливі заходи, як профілактичне знезараження.

Для цього використовується хлорне вапно або ж спеціальні таблетовані деззасоби дозволені Міністерством охорони здоров’я України деззасоби, які внесено у відповідний державний реєстр дезінфекційних засобів наприклад серед них добре відомі: «Акватабс-8,68»,  «Жавель-клейд», «Брілліантовий міг», «Жавілар Плюс» та інші.

 Після профілактичного знезараження водою можна користуватися вже через 2 години.

 

                                                     Андрушівське управління ГУ

Держпродспоживслужби в Житомирській області    


Коментарі:

Ваш коментар може бути першим :)

Додати коментар


« повернутися

Коментування статті/новини

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування: