Червоненська селищна територіальна громада
Бердичівський район, Житомирська область
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Андрушівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області інформує Виплата заробітної плати у “конверті” обкрадає людей і державу, послаблює соціальний захист працівників.

Дата: 23.05.2018 15:56
Кількість переглядів: 655

Одними з найболючіших проблем сьогодення в нашій державі є виплата заробітної плати «в конвертах» та легалізація робочих місць.
            Згідно статті 8 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі Закону), право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані відповідно до чинного законодавства та досягли встановленого пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж. Стаття 24 цього ж Закону визначає, що страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

            Досвід показує, що значна частина громадян, не знаючи чинного законодавства про працю та пенсійне забезпечення, вважає, що запис в трудовій книжці дасть можливість отримати пенсію за весь трудовий стаж. Однак на сьогоднішній день поняття «трудовий стаж» замінено на «страховий стаж». Пенсійний фонд здійснює облік нарахованої заробітної плати і сплачених страхових внесків персонально по кожному працівнику чи підприємцю, а також облік періодів роботи, за які сплачено ці внески. І саме від цих величин залежить розмір майбутньої пенсії.

            Зарахування страхового стажу буде здійснюватись пропорційно сплаченим страховим внескам. Бувають ситуації, коли людям за рік роботи зараховується менше одного місяця страхового стажу. А низька заробітна плата дає низький коефіцієнт заробітку, який враховується при обчисленні пенсії.

Наприклад , якщо   трудовий договір  з працівником укладено  на  ½ мінімальної заробітної плати , то  найманій особі  , яка пропрацювала повний місяць ,  до  страхового стажу  зарахується лише половина місяця  і відповідно  , відпрацювавши рік  ,   людині зарахується  лише  півроку   до пенійного стажу.  Тобто   робимо висновок  : щоб   працівнику  заробити  неохідний  страховий стаж ( для жінок – 30 років . для чоловіків- 35 років)  неохідно пропрацювати  60 років і 70 років відповідно. А що говорити про тих  працівників , які  укладають трудові угоди на ¼  мінімальної  заробітної плати.

Розглянемо приклад, як вищезазначені факти відображаються на пенсійному забезпеченні громадян.

Гр. П., 01.01.1990р.н., в   2015 році працевлаштувався на роботу  без офіційного оформлення трудових відносин. Протягом 2 років роботи заробітна плата виплачувалась  «у конверті». 

Гр. П. в 2016 році встановили 3 групу інвалідності загального захворювання.

Відповідно ст. 32 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» особи,  визнані  інвалідами  3 групи   мають  право  на пенсію по інвалідності за наявності страхового   стажу  на  час  настання  інвалідності  або  на  день звернення за пенсією, зокрема  у віці  від 24 років до досягнення особою  26 років включно – 2 роки страхового   стажу.

 

            Отже право на пенсію гр. П. не має  через відсутність страхового стажу , оскільки роботодавець не сплачував  внески до Пенсійного фонду України .

            Також , через відсутність  страхового стажу , людина може втратити можливість отримання  пенсії  по віку , по втраті годувальника.  

            У зв’язку з цим особливої актуальності набуває питання легалізації заробітної плати, виплати її в повному обсязі. Багато працівників свідомо погоджуються на пропозицію роботодавців отримувати офіційну (мінімальну) та неофіційну (значно вищу від мінімальної) зарплату. Іноді вони просто не знають, що їхня офіційна зарплата значно відрізняється від тієї, яку вони фактично одержують. Ця різниця проявляється згодом, коли працівнику потрібна буде довідка про доходи для оформлення кредиту, субсидії, соціальної допомоги, пенсії. Щоб не виникало таких проблем, кожна застрахована особа може отримати інформацію про сплачені внески у Пенсійному фонді.

          З 2000 року в Україні діє система персоніфікованого обліку, яка надає кожній застрахованій особі (найманому працівнику) можливість безоплатно отримувати відомості про себе, тобто, з якої суми заробітної плати, скільки та за який період сплачено за неї роботодавцем до Пенсійного фонду страхових внесків. Ця система дозволяє застрахованій особі контролювати процес формування своєї майбутньої пенсії, вимагаючи від роботодавця своєчасної та повної сплати внесків до Пенсійного фонду України.

            На сьогодні, за бажанням, кожна застрахована особа може самостійно перевірити сплату роботодавцями внесків до Пенсійного фонду зареєструвавшись на сайті portal.pfu.gov.ua ,  попередньо заповнивши анкету в будь якому управлінні Пенсійного фонду України.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь