Червоненська селищна територіальна громада
Бердичівський район, Житомирська область
Логотип Diia
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Програма профілактики та боротьби із захворюванням на сказ на території Червоненської селищної територіальної громади на 2022-2024 роки

ЗАТВЕРДЖЕНО

Рішення селищної ради ХХІІ сесії VIII скликання від «21» листопада 2022р. № 497

 

ПРОГРАМА

профілактики та боротьби із захворюванням на сказ на території Червоненської селищної територіальної громади на 2022-2024 роки

 

2022 рік

 

ПАСПОРТ ПРОГРАМИ

 

1.

Ініціатор розроблення Програми

Червоненська селищна рада

2.

Дата, номер і назва розпорядчого документа органу виконавчої влади про розроблення Програми

Статті 45, 46, 47 Закону України «Про ветеринарну медицину», Закону України «Про місцеве

самоврядування»

3.

Розробник Програми

Виконавчий комітет Червоненської селищної ради

4

Учасники Програми

Червоненська селищна рада  Андрушівська районна державна лікарня ветеринарної медицини

Червоненська дільнична лікарня ветеринарної медицини

Андрушівська районна організація УТМР

5.

Терміни реалізації Програми

2022-2024 роки

6.

Джерела фінансування

Місцевий бюджет, кошти інших бюджетів

7.

Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми

90,0 тис.грн

 

ВСТУП

Сказ - особливо небезпечне вірусне захворювання всіх теплокровних тварин і людини. Характеризується гострим перебігом, ураженням нервової системи та має летальні наслідки.

Основним джерелом інфекції є хворі на сказ дикі тварини, в основному лисиці. Особливістю сказу природного типу є формування зон стійкого неблагополуччя. Такі зони розміщенні, як правило, в місцях з підвищеною щільністю поселення лисиць.

Заходи боротьби зі сказом здійснюються комплексно органами державної ветеринарної медицини, охорони здоров’я, житлово-комунального господарства, лісництва та органами місцевого самоврядування.

На сьогоднішній день офіційна статистика зафіксованих випадків захворювання на сказ в Україні залишається невтішною. Смертельно небезпечний вірус продовжує існувати та переноситись в дикій природі, а звідти відбувається його міграція до домашніх тварин та людей. При цьому, забезпечення лікувальних закладів та закладів ветеринарної медицини вакцинами від сказу вирішує лише частину проблеми, однак, першопричини стійкого рівня випадків захворювання на сказ (поширення вірусу в дикій природі та його міграція в населені пункти) не зникають. Крім цього, через стабільно високий рівень зафіксованих випадків сказу в Україні, існують складності при некомерційному переміщенні домашніх тварин через державний кордон України та держав-членів ЄС. Складності полягають у необхідності проведення лабораторного ветеринарного дослідження на наявність та рівень антитіл до вірусу сказу у домашніх тварин. Ціна такого дослідження в Україні встановлюється державою та є співмірною з цінами в країнах ЄС, при цьому доходи громадян в Україні значно нижчі, ніж в країнах ЄС. Але крім досить дорогого лабораторного дослідження, для перетину кордону з домашньою твариною українські власники та заводчики домашніх тварин повинні дотримуватись строків досить тривалого карантину, який передбачено регуляторними актами Європейського Союзу. Вирішувати цю проблему необхідно декількома шляхами:

по-перше, з боку держави має бути розроблено та впроваджено всеохоплюючу комплексну загальнодержавну програму заходів з вакцинації проти сказу диких тварин;

по-друге, посилення контролю та проведення профілактичних щеплень проти сказу домашніх тварин в населених пунктах на всій території України з обов'язковим активним інформуванням населення про такі заходи через загальнодержавні та місцеві засоби масової інформації.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), сказ входить у першу п'ятірку хвороб, спільних для людини і тварин, що наносять найбільший соціально-економічний збиток. Сьогодні сказ реєструють у 113 державах і територіях світу, на всіх континентах, окрім Антарктиди. Щороку від цього захворювання в світі гине понад 55 000 людей і більше 1 млн. тварин; 95% випадків смерті від сказу фіксують в Африці та Азії.

 

1. Загальні положення.

Програма спрямована на посилення заходів по профілактиці і боротьби зі сказом та більш тісної координації зусиль по вирішенню цієї проблеми між ветеринарною службою, місцевого самоврядування та власниками тварин – незалежно від форми власності, товариством мисливців та рибалок, а також іншими зацікавленими органами та службами.

Не відпрацьованість механізму чіткої взаємодії виконання кожною ланкою покладених на неї завдань, відсутність достатнього фінансування і виконання не в повному обсязі передбачених заходів ведуть до загострення ситуації зі сказом серед диких та домашніх тварин, що може привести до небезпеки виникнення захворювання серед людей.

 

2. Мета Програми

Метою Програми є комплексне розв’язання проблеми захисту населення, сільськогосподарських, домашніх і диких тварин від захворювання на сказ в інтересах безпеки окремої людини, суспільства, довкілля та у разі виникнення сказу - локалізацією осередку та проведення карантинних заходів до повного оздоровлення з дотриманням чинних правил утримання собак, котів і хижих тварин у населених пунктах України, Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження», а також відшкодування власникам за втрату худоби від сказу (кінь, ВРХ, молодняк ВРХ).

 

3. Завдання Програми

Завданням Програми профілактики та боротьби із захворюванням на сказ на території Червоненської селищної територіальної громади на 2022-2024 роки (далі - Програма) є організація і здійснення системи заходів, спрямованих на ліквідацію випадків захворювання на сказ у громаді, яка базується на комплексі науково-методичного і нормативно-правового забезпечення та включає епізоотологічний моніторинг, застосування сучасних засобів діагностики і профілактики, запровадження вакцинації свійських тварин з імунологічним моніторингом ефективності, ліквідації епізоотичного осередку з проведенням вимушеної та профілактичної вакцинації тварин всіх видів, евтаназії та спалювання трупів захворілих та загиблих тварин.

 

4. Комплекс заходів щодо виконання Програми профілактики та боротьби із захворюванням на сказ на території Червоненської селищної територіальної громади на 2022-2024 роки

 

№ п/п

Найменування

заходів

Термін виконання

Виконавці

Джерела фінансування

Роки

 

2022

2023

2024

 

1

2

3

4

5

6

7

8

 

1

Проведення широкої роз'яснювальної роботи серед населення: 

Бесіди, лекції, виступи в засобах ЗМІ

Видання брошур, листівок, плакатів про небезпечність сказу для людей і тварин та заходів щодо профілактики та боротьби з ним, про прийнятті державними органами документи стосовно утримання собак і котів та про відповідальність власників тварин за порушення правил утримання домашніх тварин і нанесення цими тваринами фізичних ушкоджень оточуючим

2022-2024 роки

Андрушівська районна державна лікарня ветеринарної медицини

 

Червоненська селищна рада

Не потребує фінансування

 

-

-

-

 

2

На сайті селищної ради проводити інформування населення про небезпечність

захворювання на сказ для тварин і людей та заходами щодо боротьби та профілактики з ними

2022-2024 роки

Червоненська селищна рада

Не потребує фінансування

 

-

-

-

 

3

Проведення заходів, спрямованих на врегулювання численності червоного лиса в мисливських угіддях 

2022-2024 роки

Андрушівська районна організація УТМР

 

Червоненська селищна рада

В межах

кошторису

виконавця

 

 

 

 

4

Проведення відстрілу червоного лиса, з метою

Приведення їх оптимальної щільності до норми (0,5-1 лисиць на 1000 га угідь)

2022-2024 роки

Андрушівська районна організація УТМР

В межах

кошторису

виконавця

-

-

-

 

5

Проведення боротьби із безпритульними собаками та котами на території громади

2022-2024 роки

Андрушівська районна організація УТМР Червоненська селищна рада

В межах

кошторису

виконавця

-

-

-

 

6