Обережно сказ!
Сказ (водобоязнь, гідрофобія) — гостре інфекційне захворювання, спільне для тварин і людей, яке може вражати всіх теплокровних тварин (хворіють всі види домашніх, сільськогосподарських та диких тварин). Захворювання характеризується тяжким ураженням центральної нервової системи і закінчується смертю.
Інкубаційний період сказу триває досить довго — у середньому 1—3 місяці (хоча може тривати й до року).
Основним джерелом сказу в природі є дикі тварини, переважно лисиці, але найбільшу загрозу для людей становлять наближені до них домашні тварини (коти, собаки, сільськогосподарські тварини).
Головною ознакою захворювання диких тварин є зміна поведінки, насамперед, втрата відчуття страху. Звірі втрачають обережність і вдень з’являються у населених пунктах, нападають на людей і тварин. Ситуація ускладнюється тим, що в населених пунктах знаходиться велика кількість бездомних собак та котів, а власники домашніх тварин недотримуються правил їх утримання.
Зараження людини сказом відбувається при укусах, подряпинах та попаданні слини хворої тварини на шкіру та слизові оболонки. Також це може відбутися при знятті шкіри з вбитої тварини, при доторканні до предметів, що забруднені слиною хворої тварини. Люди можуть заразитися при наданні допомоги тваринам з наявністю ознак, характерних для сказу .
З метою попередження сказу Держпродспоживслужбою ведеться боротьба зі сказом серед тварин - профілактична вакцинація свійських тварин та пероральна вакцинація диких м’ясоїдних тварин.
Тільки щеплення домашніх улюбленців проти сказу з метою профілактики може вберегти їх від цієї хвороби.
У кожному випадку покусу, незалежно від стану здоров’я тварини, слід негайно звертатися до лікаря. Тільки своєчасно розпочате лікування запобігає виникненню захворювання сказом.
Oтож, якщо Ви зустрінете тварин з дивною, нетиповою поведінкою - надто збуджених, агресивних чи навпаки – недужих, кволих, напівпаралізованих, пам’ятайте серед них можуть бути хворі на СКАЗ, а тому:
- уникайте контактів з бродячими тваринами (коти, собаки, лисиці і т д.);
- при зміні поведінки домашніх тварин зверніться до ветеринарного лікаря;
- уникайте на вулиці контактів домашніх тварин з бродячими тваринами;
- здійснюйте профілактичну імунізацію домашніх тварин від сказу;
- при укусах чи ослиненні шкірних покривів та слизових оболонок відомою та невідомою твариною негайно зверніться за медичною допомогою, не займайтеся самолікуванням
ПАМ’ЯТАЙТЕ: Сказ не можна вилікувати, йому можна запобігти, якщо вчасно зробити щеплення.
Бердичівське районне управління
Головного управління Держпродспоживслужби
в Житомирській област
Коментарі:
Ваш коментар може бути першим :)